Έναρξη των δράσεων του προγράμματος “Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά”

25 10 2022 Παρουσίαση ΡούσσηTV

Στην αίθουσα προβολών του Ημερησίου Γενικού Λυκείου Ευηνοχωρίου την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 ξεκίνησαν οι δράσεις του εκπαιδευτικού ομίλου – προγράμματος  γνωριμίας των μαθητών με την ζωή των ψαράδων της Λιμνοθάλασσας.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές γνώρισαν και κατανόησαν τα στοιχεία άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου που ζουν και μεγαλώνουν, μέσα από την πολύ κατατοπιστική και εμπεριστατωμένη παρουσίαση της περιβαλλοντολόγου-βιολόγου κ. Αναστασίας Ρούση.

Οι μαθητές μέσα από την συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράσ η γνωρίζουν τον τόπο τους, τους βιότοπους που τον περιβάλουν, τις ομορφιές του καθώς και τις προοπτικές επαγγελματικής τους αποκατάστασης. Δίνονται ερεθίσματα ώστε οι νέοι να αγαπήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του Μεσολογγίου και να ονειρευτούν το μέλλον τους σε αυτό.

Η δράση πραγματοποιήθηκε δωρεάν από το Messolonghi By Locals. Το έργο είναι υπό την αιγίδα και επιχορήγηση του Υπουργείου Πολιτισμού καιΑθλητισμού.